Vyšší spropitné? V No Stress už ví, jak na to

Navzdory minimální předchozí zkušenosti s gastrem a nešťastně načasovanému otevření těsně před příchodem pandemie, se do restaurace No Stress v Troubsku u Brna sjíždí zvědaví návštěvníci z blízkého i vzdálenějšího okolí. V podstatě rodinný podnik o pěti zaměstnancích vede sympatická provozní Aneta Soukopová, která ví, že první dojem může být zároveň i poslední. 

Zákazníci jsou dneska víc vybíraví a nedávají druhou šanci. Do restaurace, kde nebyli úplně spokojení se už většinou nevrátí. Dřív by tomu dali třeba druhou šanci, někdo i třetí, ale dnes ne. Pokud zákazník není s něčím spokojený, a může to být jídlo, personál, atmosféra, cokoliv, tak už se tam podruhé neukáže.

Aneta má dlouholeté zkušenosti z KFC, kde pracovala jako manažerka. Vyzkoušela si různé role, mimo jiné i nábor zaměstnanců, takže moc dobře ví, jak těžké je sehnat kvalifikovaný a zodpovědný personál. 

Díky této zkušenosti má dobrý odhad na lidi, umí nastavit férové pracovní podmínky i způsob ohodnocení. Např. spropitné si mezi sebou dělí personál rovným dílem, zkrátka tak nepřijdou ani kuchaři, na které se v tomto ohledu často zapomíná. Karta nebo hotovost? Pípnutí tolik nebolí

Zatímco před pár lety to bylo ještě 50 na 50, nyní už jednoznačně převládají bezhotovostní transakce. Lidé se na možnost platby kartou ptají, je to často první otázka, když si sednou ke stolu, než si objednají. Platby kartou umožňují flexibilnější (a častokrát vyšší) výdaje, jelikož zákazníci nejsou limitováni fyzickou hotovostí.

Byla jsem v Brně v jednom docela velkém podniku, kde nebrali karty a dost mě to překvapilo. Zaskočilo mě to, jsem jeden z těch lidí, kteří u sebe moc hotovosti nenosí. Člověk pak musí řešit, kolik si může dovolit utratit a v jídelníčku nevybírá podle toho, na co má chuť, ale na co má dostatek hotovosti. Když jdete na večeři, tak upřímně nechcete sedět a přemýšlet, jestli si ještě můžete dát třeba kafe nebo dezert.

Začali zákazníci šetřit? Ano, ale jen na spropitném

Ceny stoupají, účty za energie jsou nemilosrdné a lidé si často návštěvu restaurace dvakrát rozmyslí. Je to cítit na návštěvnosti a tržbách? Ne tak docela. Média nás masírují, jak lidé šetří, jak se všechno zdražuje, ale když jdu do obchodu, tak nemám kde zaparkovat, jdu do restaurace a když nemám rezervaci, tak si nesednu. I tady u nás máme akce až do prosince, takže mi nepřijde, že by lidé úplně šetřili.

Jinak je tomu ale v případě spropitného. „Všimla jsem si toho, jak přišla ta vlna zdražení, vyšší energie apod., to jsme s dýškama padli, ale právě tehdy nám pomohla vaše funkce Chytré spropitné.

Rapidní nárůst spropitného při platbách kartou, v průměru o 5 tisíc měsíčně

V restauraci dříve používali platební terminál od jiného poskytovatele, který postrádá intuitivní možnost zadání spropitného. Na kartách tak byli prakticky bez dýška a byli odkázaní jen na spropitné v hotovosti, které si lidé v rámci úspor začali více hlídat. S přechodem na Dotypay se pak nestačili divit. S funkcí Chytré spropitné je vidět, že dýška na kartách šla rapidně nahoru. Zákazníci jednoduše ťuknou 10 %, 20 % atd. a ani nepřemýšlí, kolik to vlastně je.

Potvrzuje to zlaté pravidlo, čím míň kliků, tím lépe. Především starší zákazníci na terminál špatně vidí a příliš mnoho kombinací je mate. Jiné zase zadávání částky spropitného obtěžuje, nechtějí se tím zdržovat: Oceňujeme hlavně tu jednoduchost. Zákazníci nemusí nikam nic složitě vyťukávat. Prostě kliknou třeba 10 % a je to. Najdou se samozřejmě i tací, kteří tu částku chtějí zadat, třeba platbu zaokrouhlit, takže je fajn, že i tato možnost existuje. Většina ale využívá právě ta přednastavená procenta.

A funkci Chytré spropitné si chválí i samotní zákazníci. Ano, sami si toho všimli a komentovali, že je to fajn, že se s tím ještě nikde nesetkali a vyhovuje jim to, jak je to jednoduché.

Proč Dotykačka? V čem je její kouzlo?

Aneta má zkušenosti i s jinými systémy, a tak nás zajímalo, proč si do restaurace vybrala právě naše řešení. Dotykačka je neskutečně intuitivní, což oceňujeme, když potřebujeme někomu rychle vysvětlit, jak to funguje. Určitě nechcete nabrat nového člověka a vysvětlovat mu 2 dny, jak má pracovat s pokladnou. S Dotykačkou je každý schopen fungovat během 10 minut. Má to všechny funkce, které potřebujeme, naopak jsou i některé, které zatím nepoužíváme, ale vím, že tam jsou.

Mobilní číšník zase výrazně zrychluje práci obsluze a odboural časté kolize v malé kuchyni. Dříve se objednávky zadávaly ručně do pokladny, vytisknul se lísteček, číšník ho odnesl do kuchyně a nalepil na digestoř. Ta kuchyň je opravdu malá, čím méně lidí se tam motá, tím lépe. Mobilní číšník přinesl neuvěřitelné zrychlení a usnadnění práce. Na baru vyjíždí objednávky pití, v kuchyni bony na jídlo. A po 12hodinové směně se každý ušetřený krok počítá. 

Do třetice všeho dobrého je to pak Vzdálená správa, která díky svým reportům a analýzám umí zefektivnit proces objednávky zboží. Dívám se určitě na tržby, srovnávám je za určitá období, hotovost vs karta apod. Potom na prodejnost jednotlivých meníček, co se prodává lépe, co hůře a podle toho vím, co zařadit příště, kolik čeho objednat.

V No Stress nikdo nebude sedět v koutě

Restaurace se nachází ve stejném komplexu, jako Maják civilizace – kontroverzní projekt svérázného vizionáře, který má ukazovat na problémy současné civilizace a předvídat další možný vývoj lidstva. 

Jednou ze zvláštností je např. fakt, že v celé budově nenajdete jediný pravoúhlý roh, což se zejména při zařizování kuchyně ukázalo být jako velká výzva. Netradičnímu prostoru vévodí celoprosklená stěna, kterou dovnitř pronikají hřejivé sluneční paprsky. V létě je možné využít venkovní terasu. 

Restaurace otevírá už v 8 h a usměvavý personál vám ochotně připraví snídani. V nabídce je výběrová káva i domácí zákusky. Obědové menu sestává z devíti jídel, která jsou k dostání po celý týden. Už v pondělí si tak můžete naplánovat, na čem si pochutnáte v dalších dnech nebo si své oblíbené jídlo nechat přivést domů či do kanceláře. Prostor si také můžete pronajmout na soukromé akce, svatby, oslavy narozenin apod. 

Do budoucna chce Aneta otevřít druhou provozovnu, kde automaticky počítá s Dotykačkou. Aktuálně je ve fázi hledání vhodného místa a my už se nemůžeme dočkat, až se za pohodovým týmem No Stress přijedeme znovu podívat. 

Nepřicházejte zbytečně o dýška při platbách kartou. Nabídněte svým zákazníkům jednoduchou možnost, jak vám na jediné kliknutí mohou nechat spropitné na platebním terminálu.

Komentáře

Odeslat