Vládě ČR se původně nepodařilo získat potřebné množství hlasů pro opětovné prodloužení nouzového stavu. Ten tak měl původně skončit v neděli 14. února o půlnoci. Během víkendu probíhala náročná jednání s hejtmany jednotlivých krajů, kteří se nakonec téměř jednohlasně shodli a podali žádost na prodloužení nouzového stavu ve svých krajích. Vláda jim vyhověla a nouzový stav tak pokračuje do konce února beze změn.
Co je možné nařídit i bez nouzového stavu:
- Jednotlivé hygienické stanice mají podle zákona o ochraně veřejného zdraví nadále možnost ukládat lidem povinnost izolace či karantény.
- Vláda může i nadále činit opatření na hranicích, která by Česko bránila před zavlečením infekčních nemocí, může také omezit či zakázat cestování z určitých oblastí nebo omezit dopravu mezi některými oblastmi.
- Ministerstvo zdravotnictví i krajské hygienické stanice mají také pravomoc omezovat hromadné setkávání osob nebo provoz hotelů, divadel, restaurací, škol či slavností.
- Může uzavřít či omezit provoz zdravotnických a sociálních zařízení a zakázat konání divadelních a filmových představení, sportovních shromáždění, trhů a dalších hromadných akcí.
- Může zůstat zachovaná také povinnost nosit roušky na veřejných místech.
Co už nebude možné nařídit bez nouzového stavu:
- Obecný zákaz vycházení, např. v nočních hodinách.
- Plošně uzavřít maloobchodní prodejny či sportoviště.
- Pracovní povinnost medikům a dalším studentům nebo vojákům.
- Nakupovat zdravotnické pomůcky a léky bez výběrového řízení.
Podle právníka Ondřeje Dostála škody, kterým má dané opatření zabránit, musí podstatně převyšovat ztráty, které způsobí. V odůvodnění je potřeba přesně zdůvodnit a doložit předpokládaný přínos, ale také přesně a pravdivě vyčíslit ekonomické ztráty, rozsah zásahů do práv a svobod, a to včetně případných negativních dopadů opatření na veřejné zdraví.